Kde najít sílu to nevzdát

16.06.2020

O něco jsem se snažil. 
Vložil jsem do toho všechnu svoji energii (možná i finance).
I tak to nevyšlo.
Co teď?
Najednou je všechno jinak ...

Může se klidně jednat i o situaci, kterou jsem nijak neovlivnil, nebo jen z části.
Nemoc, úraz, rozchod, ztráta zaměstnání.
Přichází beznaděj.
Úzkost.
Pochybnosti.
Vztek.
Neznámo.
Otázky.

Co jsem měl udělat jinak?
Mohl jsem to nějak ovlivnit?
Otázky, otázky, otázky ...

Málo kdo asi neslyšel o Stephenu Hawkingovi.
Teoretickém fyzikovi, kterého si svět už navěky bude pamatovat jako velkého vědce a autora Teorie všeho, ale současně také jakou velkou inspiraci a vzor, jak se postavit "nepřízni osudu", vlastní slabosti, omezení a strachu.

Bylo mu 21 let, když mu lékaři objevili ALS (amyotrofickou laterální sklerózu), která napadá nervový systém a má za následek postupné ochrnutí celého těla. Měl žít podle lékařů pouhé 2 roky.
A nakonec žil do 76 let (zemřel v roce 2018).
ŽIL.
Měl 3 děti a miloval život.

V čem byl jiný než já, ty, my?
Byl bezesporu geniální, a to mu pomohlo být užitečný a činorodý i když byl upoután na invalidní vozík.
Byl také bohatý, ale to jako důsledek své píle, práce a vědeckým objevům.
Ale především nějak v sobě dokázal najít sílu, že i v tom co prožíval vidět štěstí a sám o sobě mluvil jako o ŠŤASTLIVCI.

Nejsem fandou motivačních citátů a rad o tom, jak je potřeba myslet pozitivně a vše se změní. Protože pokud chybí odhodlání a přesvědčení, nezmění se toho mnoho.
"Sytý hladovému nevěří."
Komu jinému, ale popřát sluchu než tomu, kdo doslova na svém těle vše odžil?

10 MYŠLENEK ŽIVOTNÍHO BOJOVNÍKA STEPHENA HAWKINGA

  1. Ať se život zdá sebesložitější, vždycky zůstává něco, co můžeme dokázat a v čem můžeme uspět. To, jestli se člověk vzdá, nezáleží na okolnostech, ale jen na něm samotném.
  2. Každý jsme nedokonalý, a je to dobře. Bez nedokonalosti bychom já ani vy nemohli existovat. Bez nedokonalosti by náš život neměl smysl. Nebyly by v něm hořké pocity, když selháváme, ale pak ani sladké pocity, když uspějeme. Selhání je to, co dělá následný úspěch sladším.
  3. Miluji samotu. Člověk, který se utiší, má nejhlasitější myšlenky.
  4. Vnitřní štěstí je schopnost přizpůsobit se změně.
  5. Nezlobím se na nemoc, naopak jsem jí vděčný. Učinila mě zvídavějším. Víc, než kdy předtím jsem se začal zajímat o fyziku, biologii, vesmír, filozofii, účel našeho života i to, kam všichni směřujeme z hlediska příští destinace.
  6. Ačkoli lidé jsou různí, všichni máme jednu společnou schopnost. Tím darem je lidská přirozenost, díky které si zvykneme na jakoukoli komplikaci a dokážeme pak přežít. Můj vzkaz ostatním handicapovaným lidem proto zní: "Soustřeďte se na to, co Váš handicap umožňuje, a nelitujte toho, co Váš handicap znemožňuje. Jste-li jako já lidé s vypnutým tělem, zapněte mysl. Vnitřní svět ducha je nádherný."
  7. Proč jsem tu stále, i když mi lékaři prorokovali jen dva, tři roky života? Nejspíš nemají smysl pro humor. Pozitivní mysl nabíjí člověka energií a energie je život. Základem pozitivní mysli je přitom smysl pro humor. Zdravý duch je důležitější než zdravé tělo. Já jsem živým důkazem.
  8. Když mi bylo jednadvacet let a ležel jsem v nemocnici s rozbitou hlavou a tím strašným ortelem, moje očekávání směrem k životu se snížily na nulu. Zní to depresivně, ale ve skutečnosti to byl nejpozitivnější obrat v mém životě. Každý další den pro mě byl totiž bonus. Vděčným mě udělalo už pouhé ranní probuzení.
  9. Největším nepřítelem lidského štěstí není neštěstí, ale iluze štěstí - namlouvání si, že jsem šťastný, pokud tomu tak není. Není žádnou hanbou přiznat si: "Teď mi není fajn. Teď bojuji s problémem. Teď překonávám překážku. Teď cítím bolest. Teď mám hořké období." Protože úplně stejně to funguje i opačně. Kdo k sobě není upřímný v dobách neštěstí, není schopen následně ocenit dobu štěstí. Žije v režimu falše, přetvářky, lži a strachu, což znamená, že v dobách štěstí bude zase hledat důvody, proč to sladké období nevydrží dlouho. Učme se být naprosto nešťastní i naprosto šťastní. Život by nebyl sladký, kdyby někdy nebyl hořký.
  10. I když se nemohu pohnout a musím mluvit přes počítač, neznamená to, že ve svém nitru nemohu být šťastný, zamilovaný, veselý a těšící se. Dokud se člověk má na co těšit, život má smysl.

Zde více o jeho životě.