Jak jednat s lidmi jako s nejlepšími

09.07.2020

💡 Tip první

BERTE JE JAKO TAKOVÉ, JAKÝMI SE MOHOU STÁT

Máte ve svém týmu potenciálního prezidenta? Nebo Matku Terezu?
Je snadné rozpoznat výrazného vůdce a velký talent, když už se projevil, ale co předtím, než se prosadí?

✔ Hledejte potenciál, který je v každé osobě, kterou vedete.
✔ Když ho najdete, dělejte vše pro to, abyste jej rozvinuli.

Někteří lídři jsou tak nejistí, že když vidí potenciální hvězdu, snaží se tuto osobu zatlačit do pozadí, protože se bojí, že v porovnání s jejím výborným výkonem nebudou vypadat dobře.
Ovšem úspěšní vůdci po těchto lidech naopak sáhnou a vytáhnou je nahoru. Poznají, že lidé s obrovským potenciálem stejně budou v životě úspěšní.

👉 Nejlepší role, jakou na sebe mohu vzít, je role objevitele a toho, kdo dodával odvahu druhým. 

💡 Tip druhý

PŘISTIHNĚTE JE, JAK DĚLAJÍ NĚCO DOBŘE

Jestliže chcete vidět všechny jako nejlepší a pomáhat jim věřit v sebe, potřebujete je povzbudit tím, že je přistihnete, jak dělají něco správně 🙂.

Celý život nás všichni učí, že se máme snažit nachytat ostatní u něčeho špatného. Když nás naši rodiče a učitelé přistihli, jak něco děláme, můžete se vsadit, že to bylo něco nekalého 😎. Proto máme tendenci uvažovat stejným způsobem.

Když lidi přistihnete, jak dělají něco špatně, začnou se bránit. Omlouvají se a vymlouvají. Na druhé straně, když je překvapíte, jak dělají něco správně, dodá jim to pozitivní sílu. Pomůže jim to začít využívat svůj potenciál.
Přiměje je to, aby chtěli dělat věci lépe.

👉 Zařaďme do svého každodenního rozvrhu hledání věcí, které jsou prováděny s úspěchem. Může to být téměř cokoliv, jestliže naše chvála bude upřímná. 

💡 Tip třetí:

DÁVEJTE DRUHÝM MOŽNOST PŘÍJEMNĚ PŘEKVAPIT

Když se hodnotíme, zcela přirozeně se šetříme 😇.
Proč?
Protože všichni se vidíme ve světle svých záměrů. Na druhé straně, ostatní soudíme podle jejich činů.
Pomyslete, o kolik by naše interakce s druhými byla pozitivnější, kdybychom věřili v to lepší v nich a dali jim možnost překvapit. Tak jako to děláme, když hodnotíme sami sebe.


Hodně lidí se zdráhá přijmout tento postoj, protože se bojí, že je budou druzí považovat za naivní nebo je budou využívat.

👉 Realita je taková, že důvěřiví lidé nejsou slabší než skeptici. 
Výzkumy totiž potvrdily to, co už říkali staří Řekové: "Tomu, kdo nejvíce nedůvěřuje, by se mělo důvěřovat nejméně."

💡 Tip čtvrtý

NAJDĚTE LIDEM POZICI, KDE BUDOU SILNÍ

Je-li to ve vašich silách, pomozte lidem najít to nejlepší místo pro jejich kariéru.
Objevte jejich opravdové přednosti. Většina lidí totiž neobjeví své dovednosti sama. Často zabřednou do rutiny každodenního života. Zřídka zkoumají své přednosti nebo opravdu přemýšlejí o svých úspěších a selháních.
Přesun na správnou pozici může dotyčnému změnit život.

Jeden vedoucí pracovník, s nímž jsem mluvil, řekl, že jednou postupně přesunoval jednu osobu ze svého týmu na čtyři různá místa a snažil se pro ní najít tu správnou práci. Protože ji tolikrát zařadil špatně, byl už téměř připravený to vzdát. Ale věděl, že má vysoký potenciál a že je pro firmu prospěšná. Nakonec, když jí tu správnou práci našel, z ní byla hvězda!⭐


👉 Snaha najít druhému vyhovující práci může vyžadovat spoustu času a energie. Jsou-li však lídři ochotni toto udělat, pak týmy, které vedou, pracují na neuvěřitelné úrovni. A to se pozitivně odráží i na dotyčných lídrech.
Nemyslím si, že je přehnané říci, že úspěch lídra je více určen správným umístěním lidí do zón jejich silných stránek než čímkoliv jiným.


💡 Tip pátý

ZACHÁZEJTE S NIMI JAKO S NEJLEPŠÍMI

Většina vedoucích a manažerů zachází s lidmi v souladu s představou kam si daného pracovníka zařadili. Jestliže zaměstnanci pracují na průměrné úrovni, tak se k ním nadřízený chová jako k "průměrným".
Já jsem ovšem přesvědčen, že lidé si zaslouží od svého nadřízeného očekávat to nejlepší, i když oni sami zatím ze sebe to nejlepší nevydávají. To neznamená, že máte lidi odměňovat za špatné výkony.


👉 Vypozoroval jsem totiž, že lidé obvykle vyrostou na úroveň vašich očekávání - jestliže vás mají rádi a věří vám. 

Pokud jste si vybudovali se svými zaměstnanci solidní vztah a oni vás opravdu respektují, budou pracovat a vydávat ze sebe to nejlepší.

Jeden manažer měl vedle telefonu na kartičce napsáno:
🔹 Podporuj lidi povzbuzením.
🔹 Vzdej jim čest oceněním.
🔹 Projevuj lidem uznání vděčností.


Začněte ode dneška vidět lidi takové, jací by mohli být, nikoli jací jsou. Nejenže se zlepší vaše vztahy s nimi, ale zvýší se i jejich výkonnost a také jim pomůžete dorůst do jejich potenciálu na jaký mají předpoklady.