Pozvedejte druhé výš

28.02.2020

Je vždycky jednodušší nechat ostatní být a nepodporovat je. Ovšem hodně lidí si neuvědomuje, že nevšímat si druhých je sice snadné, ale platí se za to vysoká cena. V podnikání má tato cena formu ztráty produktivity, administrativní náklady na propouštění lidí a nábor nových, pokles morálky. V manželství zase má tato cena podobu rozvrácených životů.

Nejlepší lídři chápou důležitou roli vztahů, pokud jde o úspěch. Když se jednou zeptali legendárního trenéra Vince Lombardiho, jak to dělá, aby přiměl tým vyhrát, odpověděl jim takto.

Je spousta trenérů s dobrými fotbalovými kluby, které znají základy a mají dobrou disciplínu, ale stále nevyhrávají. Schází jim třetí ingredience. Když hrajete spolu jako tým, musíte se zajímat  jeden o druhého. Musíte se mít navzájem rádi. Každý z hráčů musí myslet na druhého a říkat si: "Když nebudu toho chlápka blokovat, Paul si zlomí nohu. Musím dělat svou práci dobře, aby se to nemohlo stát."

Rozdíl mezi průměrnými a velkými je v zodpovědnosti a sounáležitosti, kterou k sobě tito hoši navzájem chovají. Tento koncept neplatí pouze pro fotbal.

Četl jsem, že každý, kdo studuje na pilota se těší na svůj první let, přestože se trochu obává. Ovšem dobrý letecký instruktor nedovolí studentovi samostatný let, dokud na něj není připravený, ani mu nedovolí vyhýbat se letu, když na něj má. Dá se říci, že v tomto spočívá rozdíl mezi opravdovým leaderem a rádoby leaderem. Je to jako rozdíl mezi leteckým instruktorem a agentem cestovní kanceláře. Prvně jmenovaný s vámi zůstává a vede vás v průběhu celého procesu, dokud nejste schopni létat sami. Druhý vám podá letenku a řekne: "Doufám, že budete mít příjemný let."

Pozitivní efekt rozvoje druhých lidí je pozoruhodný. Vy sami nemusíte být ani zajímavý nebo nějak mimořádně talentovaní, aby jste mohli vést nebo pomáhat druhým. Chce to jen touhu. Pomáhat druhým růst je největší radost na světě. Když se lidé jednou naučí létat, jsou schopni dostat se všude. A někdy, když letí vysoko, pomohou i vám.

Berte druhé s sebou a pomáhejte jim změnit jejich životy k lepšímu. Nikdy nebudete litovat času, který jste investovali do druhých lidí.